Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie

Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?

W zakładach bukmacherskich mamy do czynienia z dużą liczbą zakładów. U wielu bukmacherów dostępne jest nawet kilkaset zdarzeń związanych z jednym meczem, czy turniejem. Jednak większość graczy, szczególnie tych grających od czasu do czasu, nie potrafi rozszyfrować wszystkich skrótów, dotyczących poszczególnych zakładów. Jeżeli również nie orientujesz się, co oznaczają symbole DNB, BTTS, czy 12/+1,5, to śpieszymy z wyjaśnieniem.

Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie

Podstawowymi symbolami w zakładach bukmacherskich są cyfry 1,2 i 0. Typujemy tutaj zwycięzcę danego meczu. W tej sytuacji 1 oznacza wygraną drużyny, która występuje jako pierwsza, w większości przypadków jest to gospodarz. Analogicznie 2, to najczęściej ekipa gości lub ta, która w tej roli występuje, gdy mecz odbywa się na neutralnym terenie. Z kolei 0 to remis.

Symbole bukmacherskie

Co oznacza 02,10 12 w zakładach bukmacherskich?

Co zatem oznaczają symbole 02,10 lub 12? Tutaj także typuje się zwycięzców. Prawdopodobieństwo trafienia jest jednak większe, dlatego kursy będą odpowiednio mniejsze. Z czego to wynika?

Są to bowiem zakłady z tzw. podpórką. Typujemy bowiem dwa zdarzenia, z których musi wystąpić tylko jedno. Gdy wybieramy np. opcję 02, oznacza to typ na remis lub wygraną gości. W obu przypadkach zgarniamy pieniądze.

Przykłady zakładów z „podpórką”:

  • 02 - remis lub wygrana gości

  • 10 - wygrana gospodarzy lub remis

  • 12 - wygrana gospodarzy lub gości

02,10 12 w zakładach

Czym są tzw. łamaki, czyli co oznacza 1/2 czy 2/1 w zakładach bukmacherskich?

Innym typem zakładów są tzw. łamaki. O co w nich chodzi i skąd ta nazwa?

W tym typie zakładów podaje się zwycięzców nie tylko całego meczu, ale też pierwszej połowy. Poszczególne zdarzenia oddziela się ukośnikiem. Przed nim, czyli z lewej strony, typuje się zwycięzców pierwszej części, a po prawej stronie, wygranych w całym meczu. I tak np.1/2 oznacza, że gospodarze wygrają pierwszą połowę, natomiast w po 90 minutach lepsi okażą się goście.

Przykłady „łamaków”:

  • 1/2 – prowadzenie gospodarzy po pierwszej połowie i zwycięstwo gości w całym meczu

  • 0/0 – remis po pierwszej połowie i remis na koniec meczu

  • 0/1 – remis po pierwszej połowie i zwycięstwo gości w całym meczu

Co oznaczają skróty DNB i BTTS w zakładach bukmacherskich?

Konkurencja na rynku zakładów bukmacherskich jest ogromna. Można obstawiać nawet kilkaset zdarzeń związanych z jednym meczem. Jednak nie damy rady omówić wszystkich, dlatego skupiamy się tylko na tych najbardziej popularnych wśród graczy. Do takich należą zdarzenia oznaczone skrótami DNB i BTTS. Co one oznaczają?

DNB to skrót od Draw No Bet, czyli po prostu zakład bez remisu. Obstawiamy zwycięstwo jednej ze stron. Potocznie taki zakład nazywa się dwudrogowym. Tradycyjne zakłady są trójdrogowe, bo mamy trzy możliwości do wyboru - wygraną gospodarzy, wygraną gości lub remis. Tutaj odpada nam trzecia opcja, dlatego takie zdarzenia, jak DNB i BTTS są nazywane dwudrogowymi.

Jednak co dzieje się, gdy zdecydowaliśmy się na taki dwudrogowy zakład, a w meczu padł remis. Spokojnie, nie jesteśmy stratni. W takim przypadku, bukmacher rozlicza dane zdarzenie, jako zwrot, czyli po kursie 1.

Z kolei BTTS to skrót od Both Teams To Score. Tutaj nie ma wiele do tłumaczenia. W tym wypadku obstawiamy, że w meczu padną przynajmniej dwa gole. Muszą one zostać zdobyte przez każdą z drużyn, czyli zarówno gospodarze, jak i goście, muszą zdobyć co najmniej po jednej bramce.

Czym są tzw. zakłady łączone? Co oznacza 12/+1,5 w zakładach bukmacherskich?

Tu ponownie mamy do czynienia z zakładem łączonym. Obstawiamy dwa zdarzenia w jednym zakładzie. Z lewej strony, czyli przed ukośnikiem, typujemy zwycięzcę, natomiast z prawej strony liczbę goli w meczu. Przykład 12/+1,5 oznacza, że wygra jedna z drużyn, a w spotkaniu padną co najmniej 2 gole.

Przykłady zakładów łączonych:

  • 12/+1,5 – zwycięstwo gospodarzy lub gości i co najmniej dwa gole w meczu

  • 1/-3,5 – zwycięstwo gospodarzy i poniżej czterech goli w meczu

  • 02/+3,5 – remis lub zwycięstwo gości i co najmniej cztery gole w meczu

Czym jest tzw. podwójna szansa. Co oznacza 1-1, 0-0 lub 2-2 w zakładach bukmacherskich?

Wcześniej omawialiśmy przypadek, w którym poszczególne zdarzenia oddzielane są ukośnikiem. Ma to miejsce w tzw. łamakach, gdzie typujemy zarówno zwycięzców pierwszej połowy, jak i całego meczu.

Tym razem widzimy zakłady, gdzie cyfry oddzielone są nie ukośnikiem, a myślnikiem. Wydaje się, że może chodzić o dokładny wynik danego spotkania. Tak jednak nie jest, choć takie zakłady również są dostępne. Wtedy jednak cyfry oddzielone są dwukropkiem.

Tutaj mamy do czynienia z bardzo podobnymi zakładami, jak w przypadku wspomnianych już „łamaków”. Tam jednak trzeba było poprawnie wytypować zarówno drużynę prowadzącą do przerwy, jak i tą, która wygra cały mecz. Aby wygrać, gracz musiał poprawnie typować oba zdarzenia. Podwójną szansę, od „łamaków” odróżnia to, że w danym meczu, z obu typowanych zdarzeń, musi dojść do jednego. Jeśli więc zdecydujemy się np. na tym 1-1, to pieniądze na nasze konto mogą trafić już po pierwszej połowie, jeśli wygrają ją gospodarze. Jeśli jednak do przerwy będą prowadzić goście, to zakład nie jest przegrany. Jest jeszcze nadzieja, że gospodarze wygrają cały mecz.

Przykłady, zakładów łączonych tzw. podwójnej szansy:

  • 1-1 – prowadzenie gospodarzy po pierwszej połowie lub wygrana gospodarzy na koniec meczu

  • 0-0 – remis po pierwszej połowie lub remis na koniec meczu

  • 2-2 – prowadzenie gości po pierwszej połowie lub wygrana gości na koniec meczu

0,25, 0,5, 0,75 czy 1? Czym są handicapy w zakładach bukmacherskich?

Ostatnim typem zakładów, który omówimy są handicapy. To nic innego, jak dodanie lub odjęcie, jednej z drużyn, wybraną liczbę goli, czy punktów, od wyniku początkowego. Zazwyczaj dotyczy jednej z drużyn, co oznacza, że dana ekipa musi zwyciężyć np. co najmniej dwoma golami.

Handicapy wydają się bardzo skomplikowane, szczególnie początkującym graczom, albo tym, którzy obstawiają sporadycznie. Jednak jeśli wgłębimy się w ich istotę, to okazują się bardzo proste do zrozumienia.

Jest bardzo dużo tego typu zdarzeń, możemy obstawiać m.in. handicapy całkowite, połówkowe, czy ćwiartkowe. Wyróżniamy także podział na handicapy europejskie i azjatyckie.

handicapy w zakładach

Podstawowe pojęcia związane z zakładami bukmacherskimi

Omówiliśmy tu, w dużym skrócie, podstawowe pojęcia związane z zakładami bukmacherskimi i zdarzeniami dotyczącymi meczów piłkarskich, ale nie tylko. Niektóre z nich dotyczą także innych gier i dyscyplin.

Dla wielu graczy, zagadnienia poruszone w tym tekście, to chleb powszedni. Jeśli jednak jesteś początkującym użytkownikiem zakładów bukmacherskich, powinieneś zgłębić tą wiedzę, aby być bardziej efektywnym i zwiększyć swoje szanse na wygraną. Powodzenia!

author photo
Michał Przybycień

Sportem interesuję się od dziecka. Najbliższa mi jest piłka nożna, w której zakochałem się podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Jednak śledzę też występy polskich sportowców na innych arenach, trzymając za nich kciuki, kibicując i stawiając na ich zwycięstwa.

Zobacz wpisy przez Michał Przybycień