Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn mundial

Czy Polska kiedyś wygrała mundial? Reprezentacja Polski na mistrzostwach świata

Francja 1938

Reprezentacja Polski zadebiutowała w mistrzostwach świata w 1938 roku. Wtedy system rozgrywek był inny. W turnieju brało udział 16 drużyn, a rywalizacja toczyła się systemem pucharowym.

Polacy nie mieli szczęścia, bo trafili na Brazylię. Biało-czerwoni walczyli, jak lwy i w końcówce doprowadzili do dogrywki. W regulaminowym czasie był bowiem remis 4:4.

Jednak w dodatkowym czasie, lepsi okazali się Brazylijczycy, którzy wygrali 6:5. Jednak Polacy zostawili po sobie bardzo dobre wrażenie, a Ernest Wilimowski został pierwszym piłkarzem, a do tej pory jedynym w historii polskiej piłki, który strzelił 4 gole w jednym meczu mundialu, choć historycznego, pierwszego gola dla Polski na mistrzostwach świata zdobył Fryderyk Scherfke.

Reprezentacja Polski

RFN 1974

Na kolejny występ na mundialu, Polacy czekali aż 36 lat! Jednak, gdy już znaleźli się na turnieju, zapadli w pamięć i napsuli sporo krwi faworytom, ostatecznie zajmując 3. miejsce.

Przez fazę grupową, Polacy przeszli jak burza. Niespodziewanie pokonali Argentynę i Włochy oraz, tu bez zaskoczenia, Haiti, aż 7:0!

W drugiej rundzie grupowej, Polacy ograli Szwecję i Jugosławię, dzięki czemu zapewnili sobie obecność w strefie medalowej. O tym, czy znajdą się w finale, decydował mecz z Republiką Federalną Niemiec.

W Polsce, o tym meczu napisano już wszystko. To spotkanie na stałe zapisało się w historii naszego futbolu, a wielu kibiców jest przekonanych, że gdyby nie pogoda, to Polacy zagraliby w finale.

Jednak przed meczem, nad stadionem we Frankfurcie przeszła ulewa. Gospodarze próbowali doprowadzić murawę do stanu używalności, ale przez całe spotkanie była nasiąknięta, jak gąbka. W efekcie, Polacy przegrali 0:1, po trafieniu Gerda Muellera i zagrali o 3. miejsce, przeciwko Brazylii. Biało-czerwoni zrewanżowali się rywalom, za porażkę w 1938 roku i wygrali 1:0, po golu Grzegorza Laty, który został królem strzelców mundialu, z 7 golami na koncie.

Argentyna 1978

W 1974 roku, Polska była rewelacją mundialu. Wydawało się, że podobnie będzie też 4 lata później, bo “na papierze” Biało-czerwoni mieli jeszcze lepszy skład. Do drużyny dołączyli m.in. Zbigniew Boniek, Andrzej Iwan, czy Adam Nawałka. Jednak na ławce zabrakło Kazimierza Górskiego, który odszedł, po zajęciu 2. miejsca w Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku, co wówczas uznano za porażkę.

Górskiego zastąpił członek jego sztabu - Jacek Gmoch. Jednak w roli pierwszego trenera nie okazał się tak skuteczny, niż jako analityk. W efekcie Polska nie grała o medale i została sklasyfikowana na 5. pozycji.

Hiszpania 1982

W 1980 roku, selekcjonerem reprezentacji Polski został Antoni Piechniczek, a młode, w 1978 roku, pokolenie, ze Zbigniewem Bońkiem na czele, zaczęło przejmować odpowiedzialność za grę kadry.

Mieszanka młodości z doświadczonymi zawodnikami, jak m.in. Grzegorz Lato, czy Władysław Żmuda, okazała się bardzo efektowna. W efekcie, 8 lat po największym sukcesie w historii polskiej piłki, Biało-czerwoni powtórzyli ten sukces.

Mogło być nawet lepiej, ale w półfinale, z Włochami, zabrakło Zbigniewa Bońka, który pauzował za nadmiar żółtych kartek. W efekcie Polska przegrała 0:2.

Jednak w meczu o 3. miejsce Boniek już zagrał i od razu widać było efekt. Polska pokonała Francję 3:2 i drugi raz w historii stanęła na podium mundialu.

Meksyk 1986

Rok 1986, to zmierzch pokolenia Bońka i drużyny budowanej przez Antoniego Piechniczka. 4 lata po powtórzeniu sukcesu Kazimierza Górskiego, Piechniczek ponownie poprowadził Polskę na mundialu. Tym razem nie było już tak dobrze, jak za pierwszym razem.

Polacy wyszli z grupy dopiero z 3. miejsca. W efekcie, w 1/8 finału, trafili na Brazylię i zostali rozgromieni aż 0:4!

Korea Południowa i Japonia 2002

W kolejnych latach było jeszcze gorzej. Polska nawet nie potrafiła zakwalifikować się na mundial. Udało się to dopiero po 16 latach i Biało-czerwoni wystąpili na pierwszym mundialu w XXI w., w Korei Południowej i Japonii.

Polacy rozgrywali swoje mecze w Korei, a w fazie grupowej mierzyli się z gospodarzami oraz Portugalią i Stanami Zjednoczonymi.

Po tym turnieju utarło się powiedzenie, że Polacy grają mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. Polacy przegrali bowiem 0:2 z Koreą i 0:4 z Portugalią.

W ostatnim spotkaniu, kiedy Jerzy Engel dał szansę kilku zmiennikom, Polacy zagrali dużo lepiej i wygrali 3:1. Wracali jednak do domu już po fazie grupowej, a że przed turniejem zapowiadali walkę o medale i rozbudzili nadzieje kibiców, to po mundialu został spory niesmak.

Niemcy 2006

Podobny scenariusz miał miejsce 4 lata później. Przed mundialem, Paweł Janas zaskoczył powołaniami, nie biorąc do Niemiec m.in. Jerzego Dudka, Tomasz Kłosa, czy Tomasza Frankowskiego, który był najlepszym strzelcem kadry w eliminacjach.

Wizja Janasa okazała się kompletną klapą. W pierwszym meczu, Polacy przegrali 0:2 z Ekwadorem, choć kilka miesięcy wcześniej pokonali tego rywala 3:0.

Potem przyszedł mecz z Niemcami. Biało-czerwoni długo i konsekwentnie się bronili, utrzymując bezbramkowy remis. Jednak w doliczonym czasie gry, do siatki trafił Oliver Neuville i wyrzucił Polskę z turnieju.

Na koniec Biało-czerwoni pokonali Kostarykę 2:1, po golach Bartosza Bosackiego, ale i tak musieli wracać do domu.

Rosja 2018

Na kolejny występ w mundialu, Polacy czekali 12 lat. Wydawało się, że drużyna z Robertem Lewandowskim, Grzegorzem Krychowiakiem, czy Wojciechem Szczęsnym w składzie, może nawiązać do największych polskich sukcesów. Tym bardziej, że 2 lata wcześniej, podopieczni Adama Nawałki doszli do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Mundial w Rosji okazał się jednak kompletną klapą. Przed turniejem, z powodu kontuzji, wypadł Kamil Glik i trener Nawałka szukał alternatywnego ustawienia, z trzema obrońcami. Ten pomysł okazał się nietrafiony.

Przed pierwszym meczem, kibice liczyli, że zobaczą atrakcyjnie grającą reprezentację, podobnie, jak było to w eliminacjach. Jednak już pierwszy mecz rozwiał te nadzieje i zakończył się porażką 1:2 z Senegalem.

W drugim meczu było jeszcze gorzej. Kolumbia całkowicie zdominowała wydarzenia na boisku i wygrała 3:0.

Polakom znowu został mecz o honor i ponownie zakończył się on naszym zwycięstwem. Biało-czerwoni wygrali 1:0, po golu Jana Bednarka, ale Japończycy zagrali na pół gwizdka, bo wiedzieli, że taki wynik i tak da im awans.

Katar 2022

Dla Polaków eliminacje były ciężkie, ale zdołali dostać się do baraży. Tam mieli zmierzyć się z Rosją i Szwecją.

Przed barażami, kadrę przejął Czesław Michniewicz, który zastąpił Paulo Sousę. Portugalczyk bowiem postanowił rozstać się z reprezentacją i przyjąć propozycję prowadzenia Flamengo Rio de Janeiro.

Zatrudnienie Michniewicza okazało się bardzo dobrym ruchem. Jego podopieczni świetnie spisali się w barażu, choć zagrali tylko jeden mecz, bo Rosja została wykluczona, z powodu rozpoczęcia wojny na Ukrainie. W efekcie Polacy od razu awansowali do finału barażu, w którym pokonali 2:0 Szwecję i na fali entuzjazmu pojechali na mundial.

Sam turniej nie był zbyt udany dla Biało-czerwonych. Choć wynik nie był zły, bo udało się wyjść z grupy, to Polska była krytykowana za zbyt zachowawczą grę. Jednak ostatecznie, po bezbramkowym remisie z Meksykiem, zwycięstwie 2:0 z Arabią Saudyjską i przegranej 0:2 z Argentyną, awansowali do 1/8 finału. Tam zmierzyli się z Francją. Choć zostawili po sobie dobre wrażenie i zagrali swój najlepszy mecz na turnieju, na obrońców tytułu okazało się to za mało i Polacy przegrali 1:3.

Rok

Wynik

1930

nie brali udziału

1934

nie brali udziału

1938

1 runda

1950

nie brali udziału

1954

nie brali udziału

1958

nie brali udziału

1962

nie brali udziału

1966

nie brali udziału

1970

nie brali udziału

1974

3. miejsce

1978

2 faza grupowa

1982

3. miejsce

1986

1/8 finału

1990

nie brali udziału

1994

nie brali udziału

1998

nie brali udziału

2002

faza grupowa

2006

faza grupowa

2010

nie brali udziału

2014

nie brali udziału

2018

faza grupowa

2022

1/8 finału

Najlepsi strzelcy reprezentacji Polski na mistrzostwach świata

Najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski na mistrzostwach świata jest Grzegorz Lato. Występował on na mundialach w 1974, 1978 i 1982 roku. W tych trzech edycjach zdobył łącznie 10 bramek, ale aż 7 z nich strzelił w 1974 roku i został wtedy królem strzelców. Do dziś jest jedynym polskim piłkarzem, który może się szczycić tym tytułem.

Do historii przeszedł też Ernest Wilimowski. W 1938 roku, w przegranym 5:6 meczu z Brazylią, strzelił 4 gole. Do dziś pozostaje jedynym polskim piłkarzem, któremu udała się ta sztuka w jednym meczu mundialu.

Tabela najlepszych strzelców reprezentacji Polski na poszczególnych mundialach

Grzegorz Lato

Rok

Zawodnik

Liczba goli

1938

Ernest Wilimowski

4

1974

Grzegorz Lato

7

1978

Grzegorz Lato

2

1982

Zbigniew Boniek

4

1986

Zbigniew Boniek

2

2002

Emmanuel Olisadebe

Marcin Żewłakow

Paweł Kryszałowicz

1

2006

Bartosz Bosacki

2

2018

Grzegorz Krychowiak

Jan Bednarek

1

2022

Robert Lewandowski

2

Najczęściej zadawane pytania

author photo
Michał Przybycień

Sportem interesuję się od dziecka. Najbliższa mi jest piłka nożna, w której zakochałem się podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Jednak śledzę też występy polskich sportowców na innych arenach, trzymając za nich kciuki, kibicując i stawiając na ich zwycięstwa.

Zobacz wpisy przez Michał Przybycień

Czytaj więcej

Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
263