Podatek od zakładów bukmacherskich w 2024 roku

Podatek od zakładów bukmacherskich. Wygrana, a urząd skarbowy

Grając u legalnych bukmacherów, którzy mają zarejestrowaną działalność w Polsce, musisz liczyć się z tym, że każdy twój kupon będzie obwarowany podatkiem. Bukmacherzy, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów mają bowiem obowiązek nakładania podatku na każdy zawierany kupon.

Stawka podatku wynosi 12%. Wygląda to więc tak, że obstawiając zakład za 100zł, w praktyce grasz za 88 i to ta kwota jest mnożona przez kurs, aby mogła zostać wyliczona wygrana.

Rodzaje opłat bukmacherskich

Poza podatkiem od wygranej, który w praktyce jest po prostu podatkiem od postawionego innekuponu, trzeba się liczyć również z możliwością zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10% od wygranej. Jest to powszechna praktyka stosowania we wszystkich grach, czy loteriach w Polsce.

Jednak podatek dochodowy musisz zapłacić tylko w przypadku, gdy twoja wygrana, na pojedynczym kuponie, przekroczy 2279 zł. Jeśli wygrasz mniej, zostanie naliczony tylko ten pierwszy, 12-procentowy podatek, na zasadach opisanych powyżej.

Co ważne, oba podatki są płacone przez bukmachera. Twoja wygrana uwzględnia już stawkę po ich potrąceniu. Dostajesz więc sumę “na rękę”, a opłaty uiszcza bukmacher, u którego zawierałeś zakład.

Podatek od zakładów online u legalnych bukmacherów

Nie ma znaczenia, czy swój zakład obstawiasz w punkcie stacjonarnym, czy u bukmachera online. Stawka podatkowa zawsze jest taka sama i wynosi 12%.

Czym jest gra bez podatku?

W dosłownym tego słowa znaczeniu, gra bez podatku nie jest możliwa. Legalni bukmacherzy muszą przestrzegać prawa, które mówi, że od każdego zakładu potrącany jest podatek. Nie zawsze jednak musisz go odczuć.

Bukmacherzy często oferują promocje o nazwie “gra bez podatku”. Po spełnieniu specjalnych warunków, w zależności od wybranego bukmachera, możesz grać bez podatku. W praktyce jednak on istnieje, ale bukmacher powiększa twoją wygraną tak, aby uwzględnić pełną wygraną, bez podatku 12%. Jednak, tak naprawdę, w takim przypadku, to bukmacher bierze na siebie koszty.

Polscy bukmacherzy, a optymalizacja podatkowa. Czy to możliwe?

Jak najlepiej grać u bukmacherów, aby zarobić jak najwięcej? Przede wszystkim trzeba szukać promocji “gra bez podatku”.

Trzeba też pilnować, aby wygrana na jednym kuponie, nie przekroczyła 2279 zł. Jeśli tak się stanie, oprócz standardowych 12%, zapłacisz także 10% podatku dochodowego.

Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej rozdzielić zdarzenia na dwa lub więcej kuponów, tak, aby wygrana na żadnym z nich nie przekraczała 2279 zł.

Podatki od innych gier hazardowych

Jak wiadomo, podatki są ważną częścią przychodów budżetu państwa. Każda legalna działalność w Polsce, jest opodatkowana. Dotyczy to nie tylko zakładów sportowych, ale również innych gier. Stawki reguluje ustawa hazardowa, a przedstawiają się one następująco:

  • 10% dla loterii fantowej i fantowej gry bingo
  • 15% dla loterii pieniężnej
  • 20% dla gry liczbowej
  • 25% dla pieniężnej gry bingo, gry telebingo, loterii audioteksowej, a także pokera rozgrywanego w postaci turnieju gry pokera,
  • 50% dla gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości oraz gry w karty (wyłączając turniej gry pokera),
  • 2,5% dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt organizowane w oparciu o specjalne zezwolenie – występuje tu wyjątek, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie (standardowo stawka wynosi 12%).

Podsumowanie

Grając w legalnych zakładach bukmacherskich, nie da się ominąć lub zniwelować podatku. Jest on nieunikniony.

Podatek wynosi 12% i jest potrącany od stawki. Pomniejszona o ten podatek stawka, którą postawiłeś, pomnożona przez kurs wydarzenia, daje ewentualną wygraną.

Co ważne, twoja wygrana, na jednym kuponie, nie może przekroczyć 2279 zł. Jeśli tak się stanie, od twojej estymowanej wygranej, zostanie potrącone dodatkowe 10% podatku dochodowego.

Jednak, gdy twoja wygrana wynosi powyżej 2279 zł, możesz rozdzielić wydarzenia na kilka kuponów. Wtedy na każdym będziesz miał mniejszą stawkę do wygrania i nie będzie cię obejmował podatek dochodowy.

Co ważne, zapłata wszystkich podatków leży po stronie bukmachera. Jeśli wygrasz, otrzymujesz bowiem sumę już po potrąceniu podatku, czyli “na rękę”. 

Nie musisz też rozliczać się z urzędem skarbowym. Wszystkie tego typu czynności wykonuje bukmacher, u którego grasz.

author photo
Michał Przybycień

Sportem interesuję się od dziecka. Najbliższa mi jest piłka nożna, w której zakochałem się podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Jednak śledzę też występy polskich sportowców na innych arenach, trzymając za nich kciuki, kibicując i stawiając na ich zwycięstwa.

Zobacz wpisy przez Michał Przybycień

Czytaj więcej

Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
173
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zasada zakładów over/under jest bardzo prosta - gracz typuje ile razy w meczu, wystąpi dane zdarzenie, czy będzie to więcej, czy mniej razy, niż w danym
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
124