BTTS - co to za zakład i jak obstawiać?

BTTS - co to znaczy w zakładach bukmacherskich

BTTS - to tłumaczenie z języka angielskiego - both teams to score. To wyrażenie oznacza, że obie, uczestniczące w danym meczu drużyny, strzelą gola.

Zakłady BTTS najczęściej występują w piłkarskich ofertach bukmacherów. Dotyczą bowiem zdobyczy bramkowej.

BTTS - co oznacza w ofercie bukmacherów?

BTTS to tzw. zakład dwudrogowy. Są bowiem dwie drogi jego rozwiązania - albo obie drużyny strzelą gola, albo nie. Innej możliwości nie ma. Masz więc aż 50% szans na poprawne wytypowanie zakładu.

BTTS - przykłady zakładów

Obstawiając zakład BTTS, zobaczysz charakterystyczny zapis - BTTS (TAK) lub BTTS (NIE). 

Co to oznacza? Spokojnie, to nic skomplikowanego. Gdy w nawiasie zobaczysz słowo TAK, taki zakład oznacza, że obie drużyny strzelą gola. Z kolei, gdy przy literkach BTTS widzisz słówko NIE, obstawiasz zakład, że jedna lub obie drużyny nie strzelą gola. Wtedy wygraną daje ci nie tylko bezbramkowy remis, ale też każda wygrana jednej z drużyn, bez straty bramki np. 1:0, 2:0 itp.

BTTS - kiedy obstawiać?

Wielu graczy zastanawia się, kiedy najbardziej opłaca się obstawiać zakłady typu BTTS. Na tak postawione pytanie, nie ma jednak konkretnej odpowiedzi. Zależy to bowiem wielu czynników m.in. formy obu zespołów, ich ustawienia, czy składów.

Przed postawieniem zakładu typu BTTS, najlepiej prześledzić statystyki obu drużyn uczestniczących w meczu. Jeśli mierzą się że sobą drużyny o zbliżonej klasie, które grają ofensywnie, można się spodziewać, że zarówno jedna, jak i druga ekipa, może trafić do siatki. Z kolei, gdy w meczu jest jeden zdecydowany faworyt, można przewidywać, że rywale, przede wszystkim, będą się bronić. Wtedy można obstawić zakład BTTS (NIE).

Zakłady BTTS sprawdzają się także w przypadku wydarzeń na żywo. Często bardzo pomocne są statystyki, czy transmisja spotkania, jeśli bukmacher ją oferuje. Śledząc te wszystkie elementy, można wytypować, czy padną kolejne gole z obu stron.

Statystyki BTTS

Statystyki to bardzo ważny element, przy obstawianiu wydarzeń BTTS. Statystyki są kluczowe, aby móc poprawnie wytypować wydarzenia.

Najważniejszymi statystykami, na które należy zwrócić uwagę, jest oczywiście liczba bramek, jaką strzelają drużyny. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na tabelę, sprawdzić miejsca obu drużyn. Jeśli bowiem, lider gra z wiceliderem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że obe drużyny strzelą gole. Z kolei, jeśli w meczu jest jeden zdecydowany faworyt, druga drużyna prawdopodobnie będzie się bronić i może mieć trudności, aby zdobyć bramkę.

Należy też zwrócić uwagę, ile bramek zdobyły obie drużyny na przestrzeni sezonu, a także w spotkaniach poprzedzających. Na poprawne wytypowanie zakładu BTTS może mieć także wpływ forma zespołu oraz ewentualne kontuzje i zawieszenia. Gdy brakuje czołowych graczy ofensywnych, trudniej zdobywać bramki. Z kolei gdy brakuje filara defensywy, można się spodziewać, że przeciwna drużyna odważniej zaatakuje i postara sie to wykorzystać.

U którego bukmachera powinienem postawić zakład BTTS?

Różnice kursowe, na zakłady typu BTTS, u poszczególnych bukmacherów, są niewielkie. Wydaje się jednak, że najlepiej wyglądają te w STS i Superbecie.

Ten drugi bukmacher oferuje bogatą ofertę zakładów BTTS. Można typować np. zakład, na gołe obu drużyn w jednej połowie, co też wiąże się z wyższymi kursami.

Czy obstawianie zakładów BTTS jest opłacalne?

Na tak postawione pytanie, również nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to bowiem od wielu rzeczy, jak np. twoja strategia, umiejętność analizy, czy doświadczenie w obstawianiu zakładów bukmacherskich.

Doświadczeni gracze mogą zarobić, bo często kursy BTTS są wyższe, niż na zwykły zakład typujący zwycięstwo jednej z drużyn lub remis.

Przede wszystkim, przy zakładach typu BTTS, nie ma możliwości remisu. Masz więc 50% szans na trafienie, co zwiększa prawdopodobieństwo wygranej.

W zakładach typu BTTS, wysokie kursy wystepują najczęściej, gdy zdecydowany faworyt mierzy się z outsiderem, a także, gdy jedna z drużyn jest nastawiona defensywnie lub ma braki kadrowe spowodowane kontuzjami lub pauzami za kartki.

Jak grać BTTS?

Powyżej omówiliśmy kilka możliwych wariantów zakładów BTTS. Nie ma jednej, sprawdzonej metody na zarobek. Należy być uważnym, śledzić statystyki i, w przypadku zakładów live, przebieg meczu.

Warto też śledzić, które rozgrywki są najbardziej bramkostrzelne. Jeśli wiemy, że sporo goli pada w Premier League, czy Bundeslidze, możemy się spodziewać, że dany mecz w ramach tych rozgrywek ligowych, zakończy się zdobyczą bramkową obu drużyn.

author photo
Michał Przybycień

Sportem interesuję się od dziecka. Najbliższa mi jest piłka nożna, w której zakochałem się podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Jednak śledzę też występy polskich sportowców na innych arenach, trzymając za nich kciuki, kibicując i stawiając na ich zwycięstwa.

Zobacz wpisy przez Michał Przybycień

Czytaj więcej

Podatek od zakładów bukmacherskich. Wygrana, a urząd skarbowy
Podatek od zakładów bukmacherskich. Wygrana, a urząd skarbowy
Grając u legalnych bukmacherów, którzy mają zarejestrowaną działalność w Polsce, musisz liczyć się z tym, że każdy twój kupon będzie obwarowany
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
106
Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
172
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zasada zakładów over/under jest bardzo prosta - gracz typuje ile razy w meczu, wystąpi dane zdarzenie, czy będzie to więcej, czy mniej razy, niż w danym
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
124