Zakłady DNB. Na czym polega zakład bez remisu?

Zakłady DNB - co to znaczy?

Zakład bez remisu, to tzw. zakład dwudrogowy. Oznacza to, że są tylko dwie możliwości wygrania takiego zakładu - zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny.

Zakłady DNB są dostępne na wszystkie dyscypliny, w których możliwy jest remis. W największym stopniu dotyczy to piłki nożnej. W standardowym zakładzie mamy trzy możliwości obstawienia:

1 - zwycięstwo gospodarzy

X - remis

2 - zwycięstwo gospodarzy.

W zakładach DNB, odpada ta środkowa możliwość, czyli obstawienie remisu. Zwiększa to twoje szanse na wygraną, bo masz do wyboru tylko dwie możliwości - zwycięstwo gospodarzy lub gości.

Zakład bez remisu (DNB) - co to znaczy?

Zakład DNB to zakład bez remisu. DNB tłumaczymy jako “draw no bet”, czyli po prostu zakład bez remisu. Do wyboru sa dwie możliwości - zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny, biorącej udział w spotkaniu.

Zakłady bez remisu - typy i przykłady

Zakłady bez remisu mają mniejsze kursy, od klasycznych zakładów. Dzieje się tak, ponieważ, w zakładach bez remisu mamy tylko dwie możliwości wytypowania wyniku, a więc prawdopodobieństwo prawidłowego typu jest większe.

Przeanalizujmy ten proces na przykładzie zbliżającego się hitu PKO BP Ekstraklasy Raków Częstochowa - Legia Warszawa.

Pod uwagę weźmiemy bukmachera eToto, co pokaże nam tendencję także u innych bukmacherów. Jak widzimy, w klasycznym, trzydrogowym zakładzie kursy są wysokie. Raków wygląda na faworyta, a na wygraną Legii kurs jest niewiele mniejszy, niż na remis.

Zakłady DNB

Z kolei w zakładzie bez remisu, kursy klarują się na dużo niższym poziomie. Na Raków 1.59, a na Legię aż 2.32. Z jednej strony taki zakład jest mniej opłacalny, ale z drugiej jest to też mniejsze ryzyko, bo jeśli w meczu padnie remis, to otrzymasz zwrot postawionej stawki.

Zakład bez remisu, a klasyczny zakład 1X2 - różnice

Jest jedna podstawowa różnica pomiędzy zakładem bez remisu, a klasycznym zakładem 1X2. W tej drugiej opcji, masz trzy możliwości obstawienia wyniku. Obstawienie zwycięstwa jednej z drużyn lub remis. 

W zakładzie bez remisu, odpada ta ostatnia opcja, dzięki czemu masz aż 50% szans na poprawny typ, ale przez to też kurs na zakład bez remisu jest niższy.

Zakład DNB i BTTS - różnice

Pomiędzy zakładami DNB i BTTS różnice są już większe. W przypadku zakładów klasycznych 1X2 i DNB obstawiasz, jakim wynikiem zakończy się mecz. W tym pierwszym wariancie masz trzy możliwości, a w drugim, dwie.

Z kolei zakład BTTS to zakład na liczbę bramek. Z angielskiego tłumaczymy “both teams to score” czyli obie drużyny strzelą. Tu też są dwie możliwości, albo tak, albo nie.

Co ważne, zakłady DNB i BTTS mogą się łączyć w ramach jednego kuponu. To, że obie drużyny strzelą gola, nie oznacza, że padnie remis. Jedna z ekip może zdobyć więcej goli i jeśli postawisz też zakład bez remisu i poprawnie wytypujesz zwycięzcę, także i ty będziesz zwycięski.

Jakie sporty są dostępne do obstawiania dla zakładów DNB?

Sprawa jest prosta - zakłady DNB są dostępne dla sportów, w których możliwe są remisy. Są to przede wszystkim dyscypliny drużynowe, jak np. piłka nożna, piłka ręczna, rugby, a także koszykówka. Co prawda, w tej ostatniej dyscyplinie mecz nie może się zakończyć remisem, ale jest on możliwy w regulaminowym czasie gry, a to ten wynik bierze się pod uwagę, w pierwszej kolejności.

Zakłady DNB są też możliwe w rozgrywkach ligowych w żużlu, a także w sportach walki, gdzie rzadko, bo rzadko, ale również zdarzają się pojedynki nierozstrzygnięte.

Zakładów DNB nie znajdziesz m.in. W siatkówce, czy tenisie, bo tam remis jest niemożliwy, a co za tym idzie, ten typ zakładu, z automatu jest wykluczony.

Jak skutecznie obstawiać zakłady DNB?

Nie ma jednej recepty na skuteczne obstawianie zakładów bez remisu. Zmiennych jest sporo.

Na pewno kluczowym kryterium jest analiza wyników obu drużyn. Jeśli rzadko remisują, taki typ może być rozwiązaniem.

Dodatkowo, jeśli jedna drużyna jest zdecydowanym faworytem, typ na jej wygraną, może okazać się zwycięski. Nigdy nie ma jednak stuprocentowej gwarancji.

Czy warto typować zakłady DNB?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu czynników.

Na pewno zakład bez remisu daje graczowi większy komfort, bo możliwe są tylko dwa rozwiązania. W przypadku remisu, gracz otrzymuje zwrot postawionej stawki, a jeśli zakład DNB znajduje się na kuponie razem z innymi zdarzeniami, gdy padnie remis, jest rozliczany po kursie 1.0.

Jednak zakład DNB jest mniej opłacalny, od klasycznego, trzydrogowego. Ponieważ prawdopodobieństwo prawidłowego wytypowania wyniku jest większe, zakłady DNB mają mniejsze kursy. Jest to jednak pewne zabezpieczenie, ponieważ w przypadku remisu, gracz otrzymuje zwrot otrzymanej stawki, co jest dobrym rozwiązaniem dla mniej doświadczonych graczy, którym daje pewne zabezpieczenie i większy komfort.

author photo
Michał Przybycień

Sportem interesuję się od dziecka. Najbliższa mi jest piłka nożna, w której zakochałem się podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku. Jednak śledzę też występy polskich sportowców na innych arenach, trzymając za nich kciuki, kibicując i stawiając na ich zwycięstwa.

Zobacz wpisy przez Michał Przybycień

Czytaj więcej

Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 10, 02, 12 w Fortunie?
Co oznacza 02, 10, 12 w Fortunie? Symbole bukmacherskie
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
173
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zakłady over/under. Co to znaczy?
Zasada zakładów over/under jest bardzo prosta - gracz typuje ile razy w meczu, wystąpi dane zdarzenie, czy będzie to więcej, czy mniej razy, niż w danym
Czytaj więcej
przez Michał Przybycień
124